Що насправді хочуть почути рекрутери, коли питають «Де ви бачите себе через п’ять років?»
Якщо ви влаштовуєтеся на роботу в корпорацію, то напевно хоча б раз почуєте знаменитий питання – «де ви бачите себе через п’ять років». Чи ставлять його регулярно або відповідь може бути вирішальним для рекрутера? Ми запитали експерта !
Співбесіда зазвичай спрямоване на перевірку не тільки жорстких навичок, таких як освіта або фактичні знання, але і м’яких навичок. Рекрутер також хоче з’ясувати, що мотивує кандидата працювати на конкретній посаді або в компанії в цілому, обговорюються умови роботи та умови працевлаштування.
Ще більше цікавого і корисного в нашому HR-блозі. Розповідаємо як отримати роботу в IT і стати IT рекрутером.
Щоб створити хороші умови для співбесіди, добре ставити запитання, які допоможуть кандидату «розкритися». Ті, які дадуть йому шанс розкрити свої таланти, мотиви і прагнення. Таким чином, питання «де ви бачите себе через п’ять років» є запрошенням до відкритої розмови про амбіції і бачення себе в майбутньому.
– Особисто я рідко використовую це питання, тому що знаю, що іноді кандидати відчувають себе некомфортно. Бояться, наприклад, що від відповіді на це питання буде залежати результат усього інтерв’ю. Однак, якщо я запитаю їх при прийомі на роботу, то це для того, щоб в цілому подивитися, з ким я маю справу. Є у нього чітке уявлення про себе, чи він знаходиться на стадії пошуку або це той тип людини, яка постійно реагує на мінливі обставини. Це цінна інформація. Однак вона не може ґрунтуватися лише на цьому одному питанні. Варто заглибитися в це питання, щоб зрозуміти відповідь, – каже Ганна, рекрутер, яка щоденно займається
«Ким ви бачите себе через п’ять років» – відповідь на це питання має вирішальне значення при підборі персоналу?
Експерт чітко відповідає: це питання може бути важливий, тому що він створює простір для розмови. – Висновки, зроблені з відповідей, повинні, однак, бути обережними і не мати вирішального впливу на результат бесіди, – каже Ганна.
Чому? Тому що відповіді дають лише поверхневе уявлення про те, що кандидат зараз думає з цього питання. І це може змінитися. В нинішніх умовах п’ять років – це великий термін. Світ змінюється дуже швидко, деякі галузі переживають революцію за революцією. Ми не знаємо, що може змінитися в нашій професійної життя. Експерти підкреслюють, що сьогоднішня молодь буде працювати за професіями, яких ще не існує.
Набагато більш точні висновки можна зробити з інформації, яку кандидати надають у відповідь на поведінковий питання – питання, що стосуються минулого. Наприклад: рекрутер просить вас розповісти нам про наш досвід вирішення певного типу проблем, з якими ми зіткнулися на нашому професійному або освітньому шляху, наприклад, коли ми пропустили якусь роботу вчасно. Рекрутер запитає: як ми впоралися з цим в цій конкретній ситуації, як ми повідомили про це іншим, які рішення ми впровадили, що ми дізналися з цієї ситуації. Така інформація більш цінна, оскільки мова йде про власному досвіді. Так що наша готовність чесно ділитися інформацією набагато вище.
Як відповісти на питання: «Де ти бачиш себе через п’ять років?
Краще всього говорити правду – тактично і дипломатично.
– У досвідченого рекрутера досить «очей досвідчене», щоб зрозуміти, що кандидат дає непродуманий відповідь, неадекватний його реальним планам. Це залишає неприємне враження. Звичайно, ми маємо право не мати для себе ідеї через п’ять років. Багато разів чула відповіді типу: “Я не замислювалася про це. Я тільки починаю свою професійну діяльність. Сподіваюся, що досвід, отриманий у вашій компанії, допоможе мені отримати відповідь на це питання. На даний момент стабільне працевлаштування. для мене важливо». Я дуже поважаю такі відповіді, – каже Ганна.
Ідеально, якщо особисті цілі кандидата збігаються з цілями посади або компанії. Однак це не завжди буде пріоритетом при прийнятті рішення про те, який кандидат буде обраний в кінцевому підсумку.
Приклади відповідей
При відповіді на питання «де ви бачите себе через п’ять років» варто враховувати лейтмотив: я відкритий для самовдосконалення в цій сфері, в тому числі для отримання досвіду в компанії, яку я звертаюся.
Однак сам варіант відповіді часто залежить від стартової позиції кандидата.
Наприклад, якщо ви молода людина, що виходить на ринок праці , добре б зосередитися на розвитку самостійності та навчанні. Експерт пропонує наступну відповідь:
Якщо я отримаю цю роботу, думаю, це дозволить мені добре дізнатися місцевість. Через п’ять років я хотів би стати незалежним експертом або фахівцем, який зможе вирішити будь-яке завдання в цій області. Це дасть мені відчуття задоволення і стабільності на ринку праці.
Інший варіант:
Я хочу дізнатися як можна більше, з’ясувати, в чому я хороший, і розвинути це. У п’ять років у мене вже міг бути великий досвід в різних областях. Ваша компанія надає такі можливості, і це мене приваблює.
Якщо питання експерту, кандидат може розглянути такий тип відповіді:
Я буду розвивати свої навички (про них варто згадати тут), я придбаю досвід, який об’єднає мою область з іншими областями. Я зможу використовувати це, щоб поділитися своєю підготовкою з іншими співробітниками. Якщо у мене будуть такі умови, я візьмуся за координацію роботи інших людей. Я міг би розвинути управлінські навички для цього. Я бачу таку можливість у вашій компанії, тому я тут.
Більш складний випадок – кандидат з групи 50+. Рекрутер, ставлячи це питання, повинен особливо керуватися інтуїцією. При прийомі на роботу можна відповісти:
Шукаю хорошу роботу з думкою не змінювати її до виходу на пенсію. Мені важливо виконати завдання, які ви пропонуєте. Через п’ять років я хотів би як і раніше працювати в цій компанії, тому що мене цікавить стабільність і можливість займатися цією роботою. У мене добре виходить, я вважаю, що така ситуація вигідна і мені, і державі.
Перед тим, як прийти на співбесіду
Питання «де ви бачите себе через п’ять років» може виникнути, а може і не виникнути. Проте до них слід підготуватися. Перш ніж придумати конкретний варіант відповіді, зробіть наступні три речі:
– Визначте свої кар’єрні цілі . Подумайте, де ви дійсно хочете бути через п’ять років. Які навички ви хочете придбати і які сертифікати. Ви зацікавлені в роботі над конкретними проектами? Напишіть відповіді на запитання на аркуші паперу.
– Знайдіть зв’язок між вашими цілями і описом роботи – крок за кроком вивчіть вимоги та опис роботи, на яку ви претендуєте. Потім спробуйте зіставити їх з вашими цілями.
– Запитайте себе, чи здатна компанія підготувати вас до досягнення ваших цілей – якщо ні, то вам вирішувати, що робити далі. Ви можете змінити своє бачення майбутнього. Ви також можете розглянути можливість відвідування компанії або чесно розповісти своєму роботодавцю про свої побоювання. Варто бути чесним. Можливо, виявиться, що роботодавець захоче створити для вас відповідні умови.